Консультація “Обережно! Хімічна небезпека!”

Аварії (катастрофи) на підприємствах, транспорті та продуктопроводах можуть супроводжуватися викидом (виливом) в атмосферу і на прилеглу територію сильнодіючих отруйних речовин (СДОР), таких як хлор, аміак, синильна кислота, фосген, сірчаний ангідрид та інші. Це становить серйозну небезпеку для населення, заражене повітря уражає органи дихання, а також очі, шкіру та інші органи.

Фактори небезпеки викиду (розливу) хімічно небезпечних речовин: забруднення навколишнього середовища, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів та ін.), крім того, внаслідок можливого хімічного вибуху виникнення сильних руйнувань на значній території.

Дії у випадку загрози виникнення хімічної небезпеки

Сирени і переривчасті гудки підприємств — це сигнал «Увага всім».

Негайно ввімкніть приймач радіотрансляційної мережі або

телевізор. Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та порядок дій.

  • У разі оголошення небезпечного стану уникайте паніки.
  • Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.

Виконайте заходи щодо зменшення проникнення отруйних речовин у квартиру (будинок): щільно зачиніть вікна та двері, щілини заклейте.

Підготуйте запас питної води: наберіть воду в герметичні ємності, підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для обробки рук).

Дізнайтеся в місцевих органів влади про місце збирання мешканців для евакуації та уточніть час її початку. Підготуйтеся: упакуйте в герметичні пакети та покладіть до валізи документи, цінності га гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби.

  • Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.

Дії у випадку раптового виникнення хімічної небезпеки

Уникайте паніки. Одержавши повідомлення (по радіо або іншим засобам оповіщення) про викид (розлив) в атмосферу СДОР та про небезпеку хімічного зараження, виконайте передбачені заходи.

Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання та найпростіші засоби захисту шкіри.

По можливості негайно залишіть зону хімічного забруднення. Якщо засобів індивідуального захисту немає і вийти з радіаційної аварії неможливо, залишайтесь у приміщенні і негайно та надійно герметизуйте приміщення! Зменшіть можливість проникнення СДОР

(парів, аерозолів) у приміщення: щільно зачиніть вікна та двері,

димоходи, вентиляційні люки, щілини в рамах вікон та дверей, заклейте та вимкніть джерела газо-, електропостачання та загасіть вогонь у печах. Чекайте повідомлень органів влади з питань надзвичайних ситуацій за допомогою засобів зв’язку.

  • Знайте, що уражаюча дія конкретної СДОР на людину залежить від її концентрації в повітрі та тривалості, тому якщо немає можливості покинути небезпечну зону не панікуйте і продовжуйте вживати заходи безпеки.
  • Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води та інші необхідні речі в герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації.

Попередьте сусідів про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.

Залишаючи приміщення (квартиру, будинок), вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.

Виходьте із зони хімічного зараження в бік, перпендикулярний напрямку вітру, та обходьте тунелі, яри, лощини — у низинах може бути висока концентрація СДОР.

За підозри на ураження СДОР уникайте будь-яких навантажень, пийте велику кількість рідини (чай, молоко, сік, вода) та зверніться до медичного закладу.

Вийшовши із зони зараження, зніміть верхній одяг, вимийте очі, ніс та рот, по можливості прийміть душ.

Прибувши на нове місце, дізнайтеся в місцевих органах

Державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що •.

відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

Надання першої допомоги у разі ураження СДОР:

  • У першу чергу негайно захистіть органи дихання від подальшого впливу СДОР.
  • Надягніть на потерпілого протигаз або ватно-марлеву пов’язку, попередньо змочивши її водою або 2 %-им розчином питної соди у випадку отруєння хлором, а у разі отруєння аміаком — водою або 5 %- им розчином лимонної кислоти. Винесіть потерпілого із зони зараження та забезпечте йому спокій і тепло.
  • Запам ’ятайте! Перша медична допомога ураженим СДОР в осередку хімічного ураження полягає в захисті органів дихання,

видаленні та знезараженні стійких СДОР на шкірі, слизових оболонках очей, на одязі та негайній евакуації за межі зараженої і зони.

У разі отруєння хлором винести потерпілого із зони зараження.  У разі зупинення дихання зробити штучне дихання. Шкіру, рот, ніс промити

2 %-им розчином питної соди або водою.

  • У разі отруєння аміаком винести потерпілого із зони зараження, шкіру, рот, ніс промити водою. В очі закрапати по дві-три краплі

30-%-им альбуциду, в ніс — оливкове масло.

За потреби відправити потерпілого до медичного закладу.